
A makacs fertőzést a nedves, meleg bőrfelületeken tenyésző gomba okozza. Könnyen terjed tehát minden olyan helyen, ahol sokan megfordulnak mezítláb: öltözőkben, zuhanyzókban vagy uszodák nedves padlóján. Ha megtelepedett, nem lehetünk kíméletesek vele.
A hatékony kezelési módok mellett mindig ügyelnünk kell arra, hogy a lábujjak közötti részek szárazak maradjanak. A következő jó tanácsok segítségével enyhíthetjük a viszketést, sőt a kiváltó okot is megszüntethetjük, azaz elpusztíthatjuk a gombákat:
Gyors és alapos kezelés
- A gyógyszertárban kérjünk mikonazolt vagy klotrimazolt tartalmazó, vény nélkül kapható kenőcsöt. Masszírozzunk egy keveset az érintett területre naponta kétszer-háromszor. Ne kövessük el azt a hibát, hogy abbahagyjuk a kezelést, amint a tünetek visszahúzódtak. Ezt követően még legalább két hétig használjuk a készítményt a gomba végleges kiirtása érdekében.
- A konyhaszekrény is rejt hatékony orvosságokat. A szódabikarbóna csillapítja a viszkető és égő érzést a lábujjak között és a lábfejen, 1 evőkanál szódabikarbónából és megfelelő mennyiségű vízből keverjünk krémet. Dörzsöljük a bőrbe, majd öblítsük le, és alaposan töröljük szárazra a lábunkat. Végezetül szórjunk rá egy kevés kukoricalisztet.
- Nyugtató lábvíz készítéséhez adjunk 2 teáskanál sót 500 ml meleg vízhez. Áztassuk benne a lábunkat 5-10 percig. Ismételjük gyakran, egészen a teljes gyógyulásig.
- A teában lévő csersav természetes érösszehúzó anyag, és hatékony a lábizzadás ellen. Tegyünk 5 teafiltert 1 liter forrásban lévő vízbe, és hagyjuk benne 5 percig. Miután langyosra hűlt, áztassuk benne a lábunkat 30 percig.
- Íme néhány javaslat a helyi kezeléshez; egy kicsit furcsának tűnnek, de mindegyik olyan emberektől származik, akik kipróbálták, és eredményesnek találták őket: gyógyszertári alkohol, almaecet, fokhagymapor és méz. A tetszés szerinti gyógymódot alkalmazzuk naponta három-négy alkalommal.
- A gyógyulást felgyorsíthatjuk, ha a lehető leggyakrabban mezítláb járunk (persze nem nedves padlón, ahol továbbadhatjuk a fertőzést).
- Mossuk a zokninkat vagy harisnyánkat nagyon forró időben; esetleg kezeljük mikrohullámmal a kimosott zoknikat, hogy kiöljük belőlük a gombát, és megakadályozzuk a fertőzés kiújulását.
Élelmiszerek – külsőleg
- A natúr joghurtban található Acidophilus baktérium azonnal segít a gomba megfékezésében. Egyszerűen kenjük a joghurtot a fertőzött területekre, hagyjuk rászáradni, majd öblítsük le. Ne használjunk ízesített joghurtokat!)
- Adjunk néhány csepp gombaölő tulajdonságokkal rendelkező mustárolajat vagy mustárport egy lavór vízhez, és áztassuk a lábunkat fél óráig.
A gyógynövények erejével
- Az ausztrál teafa olaja erős fertőtlenítőszer. Nyugtató kezeléshez keverjünk össze teafaolajat azonos mennyiségű olívaolajjal, és naponta kétszer dörzsöljük az érintett bőrfelületre. Az olívaolaj felpuhítja a gombásodás miatt megkeményedett bőrt, így a teafaolaj jobban felszívódik.
- A teafaolajat aloe vera zselével, egy másik bőrpuhítóval is összekeverhetjük. Adjunk három rész teafaolajat egy rész aloe verához, és kenjük naponta kétszer az érintett területre. A kezelést 6-8 hétig folytassuk.
- A finom illatú levendula szintén rendelkezik gombaölő tulajdonsággal. Keverjünk össze 3 csepp levendulaolajat és l teáskanál hordozóolajat (bármilyen növényi olaj megteszi), majd naponta masszírozzuk a fertőzött bőrfelületbe.
- A körömvirágot évszázadok óta a sebek és bőrbetegségek remek orvosságának tartják. A gyógynövény gombaölő és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Dörzsöljük a gyógyszertárban vagy gyógynövényszaküzletben beszerezhető krémet az érintett területekre, különösen a lábujjak közé.
A megelőzés ereje
- Fürdés vagy zuhanyzás után alaposan töröljük meg a lábunkat. A lábujjak közötti terület megszárításához a legalacsonyabb fokozatra kapcsolt hajszárítót is használhatjuk.
- A természetes rostok szívják fel a legjobban a nedvességet, ezért hordjunk tiszta pamutzoknit, és akár naponta két-három alkalommal is cseréljük, ha a lábunk nagyon izzad. Amint korábban említettük, mossuk a zoknikat nagyon forró vízben, hogy mind egy szálig kiirtsuk a lábgomba spóráit. Gépi mosásnál legalább 60 °C-ra állítsuk a víz hőmérsékletét.
- Viseljünk vászon- vagy bőrcipőt, amelyben a láb jól szellőzik. Kerüljük a gumiból és a műanyagból készült lábbeliket, amelyekben a láb fokozottan izzad, ráadásul a nedvesség elpárologni sem tud.
- Ne hordjuk egymás után két napig ugyanazt a cipőt, mert legalább egy napra van szükség ahhoz, hogy teljesen megszáradjon a belseje. Ha nagyon izzad a lábunk, napközben váltsunk cipőt.
- A gombaspórák kiirtása érdekében, amikor levetjük a cipőt, a belsejébe szórjunk gombaölő hintőport, vagy fújjunk fertőtlenítőszert egy rongyra, és töröljük ki vele a lábbelit.
- Vegyünk fel papucsot olyan helyeken, ahol sokan járnak mezítláb, például edzőteremben, öltözőben, tusolóban vagy az uszodában.
- Ha a lábkörmeink megvastagodtak, elszíneződtek, repedeznek és töredeznek, valószínűleg gombás körömfertőzést kaptunk, ami lábgombásodás kialakulásához vezethet. Hogy ezt elkerüljük, szabaduljunk meg a körömgombától valamilyen vény nélkül kapható gombaölő szerrel — kérjünk tanácsot a körzeti orvostól vagy a pedikűröstől.
Hasznos
- A házi orvosságok leghamarabb három hét alatt fejtik ki hatásukat. Nyugtalanítóan erős tünetek esetén azonban ne várjunk ennyi ideig, hanem forduljunk azonnal orvoshoz. Ha nem kezelik a gombás fertőzést, a bőr berepedezik, és a kórokozók bejuthatnak a szervezetbe. Akkor is haladéktalanul keressük fel az orvost, ha valamilyen súlyosabb fertőzés tünetei jelentkeznek, például a bőr sötétvörös elszíneződése, érzékenysége vagy váladékozása. Az egyéb figyelmeztető jelek közé tartozik a lábfej vagy lábszár duzzanata, amelyet láz kísér, vagy a fertőzött helyről kiinduló vörös csíkok megjelenése.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.