
A kötőhártya, a szemhéj belső felét és a szemgolyót borító átlátszó hártya gyulladásos megbetegedése a szem kivörösödésével, irritációjával és váladékozásával jár együtt. Többnyire bakteriális vagy vírusos fertőzés, illetve valamilyen virágporral, kozmetikummal, kontaktlencse-tisztító folyadékkal vagy egyéb anyaggal szembeni allergia váltja ki.
Típusától függően a gyulladást égető érzés, viszketés, intenzív könnyezés, illetve fényérzékenység kísérheti. Előfordulhat továbbá, hogy alvás közben a szempillákat és a szemhéjat nyúlós, sárgás váladék ragasztja össze.
Viszketést és gyulladást enyhítő módszerek
Szemrevaló megoldások
- A meleg és hideg borogatás is segíthet. Tartsunk egy tiszta ruhát meleg, folyó víz alá, majd helyezzük a szemünkre, hogy a váladék ne száradjon a szempillára. Hideg borogatással (mártsuk a ruhát jéghideg vízbe) csökkenthetjük a duzzanatot, és csillapíthatjuk a viszketést. Ez különösen akkor hatékony, ha a kötőhártya-gyulladást valamilyen allergia okozta. Alkalmazzuk valamelyik borogatást — esetleg mindkettőt — naponta háromszor-négyszer 5 percig. Minden egyes alkalommal használjunk tiszta ruhát.
- Töröljük le a váladékot egy rész babasampon és tíz rész meleg víz keverékébe mártott vattalabdával. A meleg víz fellazítja a lerakódást, a sampon pedig megtisztítja a szemhéj és a szempillák találkozásánál lévő érzékeny területet. » Forraljunk fel fél liter vizet, adjunk hozzá l teáskanálnyi sót, és lassú tűzön forraljuk tovább még legalább 15 percig. Miután lehűlt, a sós oldatot steril szemcseppentő vagy szemmosó pohár segítségével alkalmazhatjuk. Ezeket az eszközöket minden kezelés után fertőtlenítsük forrásban lévő vízben. « Az aranypecsétfű egy berberin nevű, antibakteriális tulajdonságokkal rendelkező hatóanyagot tartalmaz. Áztassunk l teáskanál szárított gyógynövényt forrásban lévő vízbe körülbelül 10 percig, majd szűrjük le, és hagyjuk lehűlni. Alkalmazzuk naponta háromszor, steril szemcseppentővel.
Lefekvés előtt
- Ha az orvos antibiotikumos vagy szteroidos szemcseppet, illetve kenőcsöt írt fel, használjuk minden este lefekvés előtt, hogy a szemhéjunk ne ragadjon össze alvás közben. Ügyeljünk arra, hogy a pipetta ne érjen a szemünkhöz, mert a kórokozók a gyógyszerbe kerülhetnek.
Nyugtató növények
- Áztassunk egy kamillatea-filtert meleg (nem forró) vízbe 2-3 percre, nyomkodjuk ki, majd 10 percre helyezzük a szemünkre. Ismételjük a kezelést naponta három-négy alkalommal új filterrel. Hunyjuk le a szemünket, hogy a folyadék csak a szemhéjjal érintkezzen.
- Az ájurvédikus orvoslás, a hagyományos indiai gyógyászat gyakorlói a kötőhártya-gyulladást friss korianderlevélből készült péppel kezelik. Turmixgépben keverjünk össze egy marék korianderlevelet l dl vízzel. Szűrjük le, és tegyük a pépet a csukott szemhéjunkra. Hagyjuk rajta néhány percig, majd a szemünket még mindig lehunyva, töröljük le a keveréket. * Egy másik ájurvédikus gyógymód szerint l teáskanál koriandermagot kell beáztatni egy csésze forrásban lévő vízbe legalább 15 percre. Ezután leszűrjük, lehűtjük a folyadékot, és lemossuk vele a csukott szemhéjunkat. Mielőtt a szemünket kinyitnánk, törölgessük le róla a maradékot.
A fertőzés visszaszorítása
- Ne sminkeljük a szemünket addig, amíg a fertőzés teljesen el nem múlik. Dobjuk a szemétbe az összes szemfestéket, amit a fertőzés kialakulásakor használtunk.
- Ne érjünk a szemünkhöz. Ha ez véletlenül mégis megtörténik, mossunk kezet szappanos vízzel, majd ne törülközővel, hanem papírtörlővel vagy kézszárító alatt szárítsuk meg.
- Ha meg kell törölnünk a szemünket, használjunk külön zsebkendőt a két szemre. Dobjuk a zsebkendőket egy nejlonzacskóba, azután mossunk kezet. Amikor a zacskó megtelt, hajítsuk a szemétbe, majd mossunk alaposan kezet.
- Használjunk antibakteriális kézmosót, még az otthonunkon kívül is, ha magunkkal tudjuk vinni.
- Kontaktlencsét egyáltalán ne hordjunk addig, amíg a kötőhártya-gyulladás el nem múlik. Miután meggyógyultunk, alaposan sterilizáljuk, vagy még jobb, ha új párat veszünk. A lencsék behelyezése és kivétele előtt mindig mossunk kezet.
- Mindennap dobjuk a törülközőnket, a mosdókesztyűnket és a párnahuzatunkat a szennyesbe, hogy megakadályozzuk a baktériumok vagy vírusok visszajutását a szembe, illetve továbbterjedésüket a másik szemre. Ne használjuk az említett textíliákat családtagjainkkal közösen, nehogy ők is elkapják a betegséget.
- Bízzuk másra az ágyazást. A kórokozók átterjedhetnek a kezünkről az ágyneműre.
- A kötőhártya-gyulladásban szenvedő kisgyermek, aki még nem tudja betartani, hogy ne érjen a szeméhez és mindig mosson kezet, ne menjen óvodába vagy iskolába. (A legtöbb bölcsőde és óvoda nem is fogadja a kötőhártya-gyulladásos tüneteket mutató gyerekeket.)
Allergiás kötőhártya-gyulladás
- Ha a szemünk viszket, és kevés váladékot termel, a kötőhártya-gyulladás allergiás reakció eredménye lehet. Alkalmazzunk szájon át szedhető antihisztamint a viszketés és a duzzanat enyhítésére.
- Lehetőség szerint kerüljük a kiváltó okokat, ami a virágportól kezdve az új házi kedvencen át egy újfajta szemfestékig sok minden lehet.
- Az allergia által okozott kötőhártya-gyulladás leküzdésére ajánlják a C-vitamin és a kvercetin együttes szedését. Az utóbbi egy bioflavonoidoknak nevezett tápanyagcsoport tagja, amelyek számos gyümölcsben és zöldségben fellelhetők, és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek.
Hasznos
- A kötőhártya-gyulladás három fő típusa a vírusos, a bakteriális, illetve az allergiás eredetű megbetegedés. A tünetek között sok a hasonlóság, az orvos azonban azonnal észreveszi a különbségeket is.
VÍRUSOS
- A fertőzés általában az egyik szemen alakul ki, de könnyen átterjed a másikra is.
- Vízszerű váladék
- Irritáció/vörösödés
BAKTERIÁLIS
- Általában – de nem kizárólag – az egyik szemet érinti.
- Irritáció, vörösödés és/vagy kaparó érzés
- Bő, sűrű váladék
ALLERGIÁS
- Többnyire mindkét szemet érinti.
- Viszketés és könnyezés víztiszta
- váladékozással
- Duzzadt szemhéj
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.