
A kamillából finom teát főzhetünk, amely lefekvéskor fogyasztva megnyugtatja a központi és segíti az elalvást A kamilla jótékony hatásainak azonban itt még nincs vége. Több tucatnyi hatóanyaga létezik, amelyek nemcsak a stresszt oldják, hanem szinte pillanatok alatt csillapítják a gyomorpanaszokat is..
Érdemes tudni, hogy két különböző kamillanövény létezik: a római kamilla (Chamaemelum Nobile) és az orvosi székfű (Matricaria Recutita). A kettő szinte ugyanúgy néz ki, de az orvosi székfű elterjedtebb, s jelentősebb gyógyhatást tulajdonítanak neki.
Nézzünk néhány gyógymódot:
Külsőleg és belsőleg:
- A megnyugvásban és az elalvásban a kamilla az apigenin nevű összetevőjének köszönhetően segít. Az is jó, ha megiszunk egy csésze teát, és az is, ha kamillateát, 10 csepp kamillaolajat vagy egy-két marék kamillavirágot adunk a fürdővízhez.
- A növény számos egyéb gyógyhatású anyagot tartalmaz, például bizabololt, amely az emésztőrendszert és a méhet borító simaizmok ellazítása révén enyhíti az étkezés utáni gyomorfájdalmat, illetve csillapítja a menstruációs görcsöket. Naponta egy-két csésze kamillatea elfogyasztásával az aszpirin és más hasonló gyógyszerek gyomorkárosító hatásait is csökkenthetjük.
A kamilla ezeken kívül enyhébb gyulladások és fertőzések kezelésében is eredményesen használható:
- Bőrkiütések és égési sérülések: A kamilla nemcsak a tápcsatornának, hanem a bőrnek is jót tesz. A kamillás krémek vagy erős kamillateával készített borogatások gyorsítják a sebek, égési sérülések és bőrkiütések gyógyulását. Ha enyhe napégést szenvedtünk, keverjünk össze egyenlő arányban kamillaolajat és mandula- vagy valamilyen más hordozóolajat. Kenjük a kipirult bőrre, hogy csillapítsuk a viszketést okozó gyulladást
- Bőrirritáció, bőrbetegségek: Orvosok gyakran javasolnak kamilla alapú kenőcsöt sebek, illetve ekcéma, kontakt allergiák és sugárkezelés okozta bőrsérülések kezelésére. Vásároljunk olyan krémet, amelynek magas a kamillatartalma, és használjuk ki a hűsítő, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és hámosító hatását bőrproblémák esetén. Kis mennyiségben kamillaolajat is lehet alkalmazni bőrbetegségek, például kelések gyógyítására.
- Fertőzések: Kamillás lemosóval elpusztíthatjuk a szem- és a bőrfertőzéseket okozó baktériumokat, valamint gombákat. Szájvízként használt kamillateával a fogínygyulladást is enyhíthetjük, és felgyorsíthatjuk a szájfekélyek gyógyulását.
Alkalmazás
- Kamillát filteres kiszerelésben a legtöbb üzletben vásárolhatunk, szárított virágát pedig a gyógynövényboltokban szerezhetjük be.
- Kamillás krémeket, kenőcsöket a gyógynövényboltokban vagy a gyógyszertárakban vásárolhatunk, de a bőrgyógyító kencék, borogatások házi készítése sem bonyolult. Öntsünk egy csészényi forrásban lévő vizet egy púpozott teáskanál kamillavirágra. Hagyjuk 10 percig ázni, szűrjük le, és amikor szobahőmérsékletűre hűlt, mártsunk bele egy rongyot, majd tegyük ezt körülbelül 5 percre a sebre, kiütésre vagy égési sérülésre.
Mire jó még:
- böfögés
- csalánkiütés
- emésztési zavar
- fáradt láb
- fogíny betegségek
- fogzás
- gyomor- és nyombélfekély
- gyulladásos
- bélbetegségek
- kelések
- kötőhártya-gyulladás
- menstruációs panaszok
- pikkelysömör
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.