
A horkolás az a „rendellenesség”, amely általában nem az érintett személynek, hanem a környezetének okozza a legtöbb bosszúságot: az illető valószínűleg sokkal többet alszik, mint a családtagjai. Ha mi is az ilyen akaratlan éjszakai randalírozók közé tartozunk, mutassuk meg partnerünknek a „túlélő” tippeket..
Akár már alvó testhelyzetünk megváltoztatása is segíthet, de lehet, hogy nagyobb erőfeszítésre lesz szükségünk a nyugodt pihenéshez:
Egy kis helyezkedés
- Támasszuk alá a felsőtestünket néhány párnával az ágyban, hogy ne vízszintesen feküdjünk a hátunkon, így megakadályozhatjuk, hogy a nyelvünk ellazulva hátracsússzon a garatba, és leszűkítse a légutat.
- Emeljük meg az ágyunk fejrészét. A legegyszerűbb megoldás az lehet, hogy néhány deszkát vagy akár két régi telefonkönyvet teszünk az ágylábak alá.
- Aludjunk az oldalunkon fekve. Természetesen nincs garancia arra, hogy egész éjszaka ebben a pozícióban maradunk, de legalább helyezkedjünk el így lefekvéskor, karunkkal átölelve egy párnát.
- Ha az átfogott párna sem tart vissza attól, hogy a hátunkra forduljunk, varrjunk egy kis zsebet a pizsamafelsőnk hátára, és tegyünk bele egy teniszlabdát. Éjszaka, amikor álmunkban megpróbálunk majd hanyatt feküdni, a kényelmetlen érzés megakadályozza, hogy testhelyzetet váltsunk.
Szabad légutak
- Ha orrdugulás okozza a horkolásunkat, lefekvés előtt, ideiglenes megoldásként, alkalmazzunk orrdugulás elleni orr-cseppet, orrspray-t vagy antihisztamint. Hosszú ideig tartó használatuk azonban nem ajánlott.
- A gyógyszertárban beszerezhető tágító orrtapasszal lehet, hogy kissé furán festünk majd, de vajon számít ez? A betegtájékoztató utasításait követve helyezzük az orrunkra elalvás előtt. Mivel gyengéden széthúzza az orr két oldalfalát, szabaddá teszi a levegő útját.
- A borsmentaolaj összehúzó hatással rendelkezik, amit az orr és a garat falán is kifejt, ha egy pohár hideg vízbe l cseppnyit keverünk belőle, majd gargarizálunk vele. Különösen akkor hatékony, amikor a horkolás megfázás vagy allergia miatt, átmenetileg jelentkezik. (Csak öblögessünk vele, de ne nyeljük le a szájvizet.)
Fel az állal
- Furcsának tűnhet, de néhányan nyakmerevítővel szüntetik meg horkolásukat. Mivel ez az eszköz az állat megemelve tartja, a légút átjárható marad. (Ezt a módszert alkalmazzák az eszméletlen ember légútjának biztosításakor is elsősegélynyújtásnál, amíg megérkezik a szakszerű segítség.) Nem szükséges azonban kemény műanyag merevítőt használni. A gyógyászati segédeszköz-boltokban kapható puha szivacsból készült nyaktámasz kevésbé korlátozza a mozgást, és ugyanolyan jó.
Allergia esetén
- Az orrdugulás enyhítése érdekében a padló és a függönyök rendszeres tisztításával szorítsuk vissza az irritáló anyagokat (por, állati eredetű allergének és penész). Cseréljük gyakran a lepedőt és az ágyneműhuzatot.
- A gyógynövényszakértők a csalánteát a virágpor-allergia által okozott gyulladás csökkentésére ajánlják. Öntsünk egy csészényi forrásban lévő vizet l evőkanál szárított levélre (gyógynövényszaküzletekben kapható). Fedjük le a teát, és 5 percig hagyjuk állni. Leszűrve fogyasszuk. Igyunk naponta legfeljebb 3 csészével, az egyiket közvetlenül lefekvés előtt.
Szájon át és orron át
- Ne együnk sokat, és ne igyunk alkoholt lefekvés előtt három órán belül. Mindkettő a garatizmok fokozott ellazulását okozhatja.
- A túlsúlyos embereknél a garatfal mögött felszaporodó zsírszövet csökkenti a légút átmérőjét, és szájon keresztüli légvételre késztet. Minél nagyobb a súlyfeleslegünk, annál inkább horkolunk. A fogyás segít megszüntetni a problémát.
- Szokjunk le a dohányzásról. A dohányfüst irritálja a nyálkahártyát, ezért a garat megduzzad, és beszűkíti a légutat. A dohányosoknak az orrdugulás is gyakrabban okoz problémát.
- Ha rendszeresen szedünk valamilyen gyógyszert, beszéljünk kezelőorvosunkkal a lehetséges alternatívákról. Egyes gyógyszerek, például az altatók és a nyugtatok súlyosbíthatják a horkolást
- A száraz levegő is hozzájárulhat a problémához. Működtessünk párásító készüléket a hálószobában; ne feledjük azonban a gyártó utasításait követve rendszeresen kitisztítani a gépet. Esetleg közvetlenül lefekvés előtt töltsünk meg egy lábast forró vízzel, terítsünk egy törülközőt a fejünkre, hajoljunk az edény fölé úgy, hogy az orrunk körülbelül 30 cm-re legyen a víztől, és néhány percig csukott szájjal, az orrunkon át lélegezzünk mélyeket.
Hasznos
- Forduljunk orvoshoz abban az esetben, ha hangosan horkolunk, ha időnként levegő után kapkodva vagy fejfájással ébredünk, és egész nap álmosak vagyunk. Ezek a tünetek egy veszélyes rendellenességre, az obstruktív alvási apnoéra utalnak, melynek következtében csökken az oxigénszint a vérünkben, s ez végül magas vérnyomás és szívnagyobbodás kialakulásához vezethet. Az életmódbeli változtatások (testsúlycsökkentés) vagy az alvási testhelyzet megváltoztatása mellett az orvosok CPAP (folyamatos légúti pozitív nyomást biztosító) kezelést javasolhatnak. Műtéti beavatkozásra is sor kerülhet.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.