
A rövid ideig tartó hörghurutos megbetegedések többségét vírusos vagy bakteriális fertőzés okozza, de allergia is kiválthatja. A hörgők megduzzadnak, és a csillószőrök – a légutakat borító apró szőrök – megbénulnak, így tisztító tevékenységüket nem tudják elvégezni. A nyák felgyűlik, ami heves köhögésre késztet bennünket…
Emellett fájdalom, légszomj, zihálás, verejtékezés, hidegrázás, kimerültség és láz is jelentkezhet. A tünetek általában 10 nap alatt elmúlnak. A dohányzás, illetve a por huzamos belégzése miatt kialakuló krónikus hörghurut azonban akár egy egész életen át fennállhat.
Lássunk néhány hasznos tanácsot
Teljes gőzzel
- A gőz belégzése segít fellazítani a tüdőnkben felgyűlt váladékot. Ezt akár forró zuhany közben is megtehetjük, vagy úgy. hogy forró vizet öntünk egy edénybe, fölé hajolunk, és a tejünkre törülközőt borítunk. Legyünk óvatosak, nehogy megégessük az arcunkat!
- A gőzölés hatékonyságát fokozhatjuk, ha néhány csepp eukaliptusz- vagy fenyőolajat teszünk a vízbe. Az antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkező eukaliptusz felpuhítja az elzáródott légutakban felgyűlt nyákot. (Ha eukaliptuszlevelet használunk, egyszerűen forraljuk fel egy vízzel teli lábasban, majd vegyük le a tűzről, és inhaláljunk a gőzével.) A fenyőolaj köptetőként hat, segít „felhozni” a váladékot a hörgőkből.
- Alvás közben működtessünk párásító készüléket a hálószobában. A gyártó utasításai szerint tisztítsuk a gépet, különben baktériumok és penészgombák szaporodhatnak el benne.
- Ha gyakran szenvedünk hörghurutban, érdemes beszereznünk egy ultrahangos hidegpárásító készüléket. Működtessük folyamatosan, amikor a szobában tartózkodunk.
Ételeink, italaink hatása
- Együnk csípős paprikát, salsa szószt vagy cayenne-i borssal ízesített ételeket. A „tüzes” fűszerek oldják a nyákot a tüdőben, így könnyebben felköhöghetjük azt.
- Ugyanilyen hatást érhetünk el, ha sok, naponta legalább 8 nagy pohár vizet megiszunk. Kerüljük továbbá az alkoholt és a koffeintartalmú italok fogyasztását, amelyek fokozott vízkiválasztást okoznak, ezáltal megnehezítik a nyák felhígulását és távozását.
- Igyunk, vagy ne igyunk tejet? Egyesek szerint a tej serkenti a nyákképződést a légutakban és a bélrendszerben. Ugyanakkor valójában semmiféle bizonyíték nem utal arra, hogy a tej és a nyákképződés között összefüggés lenne, és előfordulhat, hogy nagyobb kárt okozunk a tej kizárásával, hiszen ezzel csökkentjük a kalciumbevitelt. Szem előtt tartva, hogy a tej nem ital, hanem étel, fogyasszuk nyugodtan, de csak annyit, amennyit egyébként más ételekből is.
Kiegészítésképpen
- Az N-acetilcisztein, a cisztein aminosav egyik formája, a kutatások szerint elvékonyítja és fellazítja a nyákot, valamint csökkenti a hörghurut kiújulásának veszélyét. (Érdekességként megemlítendő, hogy paracetamol-mérgezésre is ezt adják.) Rövid ideig tartó hörghurut kezelése esetén a köhögés feltisztulása után néhány napig még folytassuk a szedését.
- A kasvirág és a csüdfű immunerősítő hatásuk révén segítenek a baktériumok és a vírusok legyőzésében. Szedjük mindkét gyógynövényből naponta az előírt adagot. (Krónikus hörghurut kezelésére általában az akut hörghurut esetén ajánlott adag felét kell bevenni.)
- Akut hörghurut esetén igyunk köhögés elleni, köptető hatású kakukkfűteát. Tegyünk 1-2 teáskanállal 2,5 dl forrásban lévő vízbe, és ízesítsük mézzel. Igyunk naponta 3-4 csészével. Az örménygyökér, az izsóp, az útifű meg az angyalgyökér a kakukkfűvel kombinálva, vagy a helyett is használható. Ugyanúgy alkalmazzuk őket, ahogyan a kakukkfüvet.
A megelőzés ereje
- Ha cigarettázunk, keressünk olyan programot, amelynek segítségével le tudunk szokni. A passzív dohányzás majdnem ugyanolyan káros, ezért kerüljük a füstös szórakozóhelyeket, és kérjük meg nikotinfüggő barátainkat, hogy tőlünk távolabb gyújtsanak rá.
- Ha a foglalkozásunkból eredően nagy mennyiségű port, füstöt vagy szennyező anyagot lélegzünk be – amelyek bármelyike krónikus hörghurut kialakulását okozhatja -, mindig viseljünk szűrőmaszkot.
- A vírusos hörghurut kockázatának csökkentése érdekében gyakran mossunk kezet, és ne nyúljunk az arcunkhoz, különösen akkor, ha náthás beteg közelében tartózkodunk.
- Tisztítsuk ki az orr- és arcüregünket sós oldattal, hogy ne juthassanak allergének és fertőző anyagok a tüdőbe.
- A C-vitamin segít leküzdeni a légzőszervet támadó vírusokat. Flavonoidokkal együtt alkalmazva kiváltképpen hatékony. Naponta kétszer szedjünk 500 mg C-vitamint és 250 mg flavonoidot.
Hasznos
- A hörghurut tüdőgyulladáshoz is vezethet. Forduljunk orvoshoz, ha a köhögés akadályoz az alvásban és a napi teendőinkben, ha nehezen lélegzünk, belázasodtunk, esetleg vért, illetve sárga vagy zöld váladékot köhögünk fel, mellkasi fájdalom jelentkezik, rossz a közérzetünk, ráz a hideg, és nincs étvágyunk.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.