
Normális esetben, mialatt a tápanyag keresztülhalad a bélrendszeren, a vastagbél felszívja a felesleges vizet. Időnként azonban előfordul, hogy a fokozott bélműködés miatt a folyadék a széklettel együtt távozik – ezt a kellemetlen problémát nevezzük hasmenésnek…
Kiváltó okai közé tartoznak a vírusfertőzések (influenza, utazási hasmenés), az ételmérgezés vagy a tejtermékek valamely összetevőjével szembeni érzékenység. A napokig vagy hetekig tartó hasmenés viszont irritábilis bél szindrómára utalhat. Amennyiben a hasmenést nem sikerül gyorsan kezelni, akár kiszáradáshoz is vezethet, ami különösen veszélyes lehet kisgyerekek és idősek esetében.
Lássunk néhány tanácsot a tünetek enyhítésére
Csillapító csersav
- A cukorral ízesített fekete tea hidratálja szervezetünket, a benne lévő csersavaknak köszönhetően pedig csökkenti a belek gyulladását. A cukor javítja a nátrium és a víz felszívódását. A csersavban gazdag szedret a népi gyógyászat régóta használja a hasmenés kezelésére. Tegyünk 1,5 g szárított szederlevelet egy pohárnyi forrásban lévő vízbe, 10 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Igyunk naponta három pohárral étkezések között. Egy másik recept szerint forraljunk fel 2 evőkanál friss szedret 2,5 dl vízben, lassú tűzön főzzük 10 percig, végül szűrjük le. Igyunk naponta többször egy-egy csészével. Filteres szedertea is kapható; olyat vegyünk, amelyben szederlevél is van. A sok ásványi anyagot és néhány vitamint tartalmazó málnalevélteát is hatékonynak tartják. (Mivel a benne lévő csersav a méh izomtónusát is fokozza, terhesség alatt előszeretettel fogyasztják a teát a vajúdás megkönnyítésére, bár a korai szakaszban – körülbelül a 12. hétig – nem ajánlott.)
Fertőzés esetén
- Az aranypecsétfű sokfajta baktériumot, többek közt a hasmenést okozó Escherichia colit is képes elpusztítani. Fő hatóanyaga, a berberin olyan erős fertőzésgátló, hogy az élénksárga évelő gyógynövényt gyakran „természetes antibiotikumnak” is nevezik. Szedjük addig, amíg a hasmenés alább nem hagy.
Folyadékpótlás
- Amikor súlyos hasmenésünk van, helyre kell állítanunk a szervezet folyadék- és elektrolit-háztartását. Oldjunk fel fél teáskanál sót és 4 teáskanál cukrot 1 liter vízben. Adjunk hozzá egy kevés narancslevet, citromlével vagy káliumot tartalmazó sópótlót. Napközben fogyasszuk el az egészet. Se sóból, se cukorból ne tegyünk bele többet, mert nagyobb mennyiségben kiszáríthatják a szervezetünket.
- Egyes sportitalok szintén pótolják az elveszett elektrolitokat.
- A hasmenéses baba szoptatását nem szabad abbahagyni. de a szopások mellett teáztassuk is a kicsit. Tápszeres babáknak vagy idősebb gyerekeknek adjunk kifejezetten a gyerekek számára készített rehidrálóoldatot.
- s Ha a hasmenés enyhe lefolyású, és nem száradtunk ki, kortyolgassunk üdítőitalt (ha szénsavas, gyors kevergetéssel szabaduljunk meg a buborékoktól, hogy ne fújódjunk fel). Néhány órán keresztül valóban csak kortyokban fogyasszuk, azután kezdjünk annyit inni, amennyi jólesik. A diétás üdítők nem felelnek meg erre a célra, hiszen a testünknek szüksége van a cukorra. Próbálkozzunk táplálóbb folyadékokkal, például csirkehúslevessel is.
Az étrend átalakítása
- Eleinte lehetőleg csak kevés szilárd anyagot tartalmazó ételeket fogyasszunk, például gyenge csirkehúslevest, amely a szervezetünket vízzel, elektrolitokkal, valamint fehérjével látja el. Egy-két napig tartsunk ki a diéta mellett. » A banánból, rizsből, almából és pirítósból álló kímélő diéta is jó ilyenkor. A banán és az alma egyfajta oldható rostot, pektint tartalmaz, amely megköti a folyadékot a bélrendszerben, és lelassítja a széklet előrehaladását.
- A sárgarépa a pektin másik jó forrása. Főzzünk puhára néhány répát, azután turmixoljuk pépessé egy kis vízzel. Óránként együnk belőle 1-2 evőkanállal.
- Kerüljük az oldhatatlan rostot tartalmazó élelmiszereket, így a babot, a káposztát vagy a kelbimbót.
- Néhány napig tartózkodjunk a tejtermékektől, mert hasmenéskor a bélnyálkahártya károsodhat, s ez ideiglenesen laktózérzékenységet okoz.
- Az egyetlen kivétel az élőkultúrás joghurt, amely hasznos baktériumokat, például Lactobadllus addophilust és Bifidobacte-riumot tartalmaz. Fogyasztása segít helyreállítani a mikroorganizmusok egyensúlyát a bélrendszerben, és felgyorsítja a hasmenés utáni felépülést. Erre ráadásul fokozottan kell figyelnünk akkor, ha a hasmenés antibiotikum szedésével áll összefüggésben, mely a kórokozókkal együtt a hasznos baktériumokat is elpusztítja. Ha nem szeretjük a joghurtot, acidophilust tartalmazó kapszulát is szedhetünk a betegtájékoztatón olvasható utasítás betartása mellett.
Kezelés útifűvel
- A hasmenés egyik jó kezelési módja nagyszerű orvosság az ellenkező problémára, a székrekedésre is. Az útifű (Psyllium) egyik oldható rostja felszívja a felesleges folyadékot a bélrendszerben, ezáltal növeli a széklet mennyiségét. Számos természetes rostpótló készítménynek is a fő alapanyaga. Szedjünk naponta 1-3 evőkanállal vízbe keverve.
A megelőzés ereje
- Ha tej és tejtermékek fogyasztása után gyakran van hasmenésünk, valószínűleg érzékenyek vagyunk a bennük található tejcukorra, a laktózra. Próbáljuk ki a szójatejet és más helyettesítő élelmiszereket, illetve a laktózmentes és az alacsony laktóztartalmú termékeket (például a vajat).
- A xilit, szorbit és mannit a cukormentes rágógumik és édességek gyártásához használt édesítőszerek, de megtalálhatók az eperben, a cseresznyében, a szilvában és az őszibarackban is. A szervezetünk nehezen tudja megemészteni őket, ezért ha hajlamosak vagyunk a hasmenésre, kerüljük az ilyen tartalmú élelmiszereket.
- Ételkészítés előtt és közben, a nyersanyagokkal való foglalatoskodás után mossunk kezet szappanos vízzel. Alaposan mosogassunk el minden olyan tányért és edényt, amely közvetlenül érintkezett a hozzávalókkal.
- Az ételmérgezés elkerülése érdekében az élelmiszereket a mikrohullámú sütőben vagy a hűtőszekrényben olvasszuk ki, ne a konyhapulton.
- Ne feledjük, hogy a nagy mennyiségben bevitt C-vitamin is okozhat hasmenést.
- A hasmenés a magnéziumtartalmú savkötők, például a magnézium-triszilikát mellékhatásaként is jelentkezhet. Ilyen esetben érdemes lehet ezek helyett valamilyen más készítményt kipróbálni.
Hasznos
- Ha a hasmenés két napnál tovább tart, gyakran visszatér, vagy ha láz, heves görcs, illetve vérzés kíséri, feltétlenül forduljunk orvoshoz. A következő esetekben szintén kérjünk orvosi segítséget:
- gyermekről vagy idős betegről van szó;
- más betegségünk is van, vagy gyenge az immunrendszerünk;
- a hasmenés székrekedéssel váltakozva jelentkezik;
- olyan gyógyszert (például savkötőt, hashajtót, malária elleni gyógyszert vagy antibiotikumot) szedünk,amely hasmenést okozhat;
- olyan gyógyszert (például fogamzásgátlót, malária elleni szert, cukorbetegségre, epilepsziára felírt vagy véralvadásgátló gyógyszert) szedünk, amelynek a hasmenés ronthatja a hatásfokát;
- a tünetek nem múlnak el néhány nap alatt, és nemrég érkeztünk haza külföldről;
- egy idős ember vagy kisgyerek antibiotikum szedése alatt különösen bűzös hasmenéstől szenved: ezt a Clostridium difficile baktérium túlszaporodása okozhatja, ami azonnali orvosi kezelést tesz szükségessé.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.