
A gyömbér, ez a jellegzetesen erős, csípős illatú gyökér az egyik legszélesebb körben használt és leggyakrabban vizsgált konyhai orvosság, már legalább ötezer éve használják orvosi és étkezési célokra. Világszerte ismerik a hányingert és az emésztési zavarokat – olykor a modern gyógyszereknél hatékonyabban – enyhítő hatásáról. Az elmúlt évtizedekben felhasználásának lehetőségei bővültek, így többek között megfázásra is ajánlják.
Lássunk néhány hatékony gyógymódot
Gyomornyugtató
- Amikor a gyomrunk kavarog, a gyömbér tea, kapszula vagy kandírozott cukor formájában egyaránt a rendelkezésünkre áll. Ételekhez hozzáadva is fogyaszthatjuk, esetleg rágcsálhatunk egy darab gyömbérgyökeret. Sok gyógynövény csak viszonylag nagy adagokban fejti ki a kívánt hatást, a gyömbérből azonban már a mártások vagy szószok ízesítéséhez használt mennyiség is biztosíthatja a szükséges dózist.
- A gyömbér az egyik legkiválóbb orvosság az utazási rosszullét és a gyomorrontás ellen. Egyes vizsgálatok szerint korántsem marad el hatékonyságban bizonyos hányinger elleni gyógyszerek mögött. Az egyik, széles körben ismert kísérletben a kutatók az önkénteseket forgószékbe ültették, majd megpörgették őket. Azok, akik hányinger-csillapító gyógyszert kaptak, 4,5 perc múlva kérték, hogy állítsák meg a berendezést, míg azok, akik gyömbért vettek be, 6 percig is kitartottak, és enyhébb émelygésre panaszkodtak, mint az első csoport.
- A gyömbér sajátos ízét adó vegyületek – főként a gingerol és a szogaol — csökkentik a bélrendszer összehúzódásait, a háborgó gyomrot megnyugtatják, és gátolják az agy „hányingerközpontját”. Ugyanakkor a hányinger elleni gyógyszerektől eltérően a gyömbér nem okoz álmosságot. Még a kemoterápia által kiváltott és a műtét utáni rosszullétet is csillapítja.
- A gyömbér mindemellett sokkal hatékonyabb a hányinger megelőzésében, mint a megszüntetésében. Ha például hajlamosak vagyunk az utazási betegségre, a gyömbért már legalább 20 perccel az indulás előtt be kell venni. Az ajánlott adag ilyenkor negyed teáskanálnyi porított gyömbér, l g gyömbér kapszula formában vagy egy l cm nagyságú friss gyömbérgyökér darab.
Az egész testre kiterjedő védelem
- A gyömbért leggyakrabban hányinger és hányás ellen használják, de számos más előnyös tulajdonságát is kimutatták.
- Megszünteti a migrént: a migrénes roham kezdetén alkalmazott friss vagy porított gyömbér csökkenti a fájdalmat, mivel gátolja a prosztaglandinok termelődését. Az aszpirinnal és más hasonló gyógyszerekkel ellentétben a gyömbér kizárólag a prosztaglandin gyulladást kiváltó típusai ellen hat, nem pedig a jótékony (például a gyomorfalat erősítő) fajtái ellen.
- Csillapítja az ízületi gyulladásos fájdalmat: Ugyanazok a prosztaglandinok, amelyek a migrénes fájdalomért felelősek, reumás ízületi gyulladásban és artrózisban (ízületi kopásban) szenvedő betegeknél az ízületek duzzanatát idézik elő. További enyhülést nyújthat a bőrre felvitt zúzott gyömbérgyökér ismételt alkalmazása, mivel felszabadítja a P-anyag nevű neurotranszmittert (a fájdalomjeleket a gerincvelőn keresztül az agyba továbbító anyagot) a szervezet raktáraiból.
- Gátolja a vérrögképződést: A vérlemezkék (a vér sejtes elemei) egymással összetapadva hozzájárulnak a vérrögök képződéséhez, ami növeli a szívroham kockázatát. A rendszeresen, néhány naponta bevett aszpirin és a gyömbér egyformán hatékony megelőzési mód lehet, ám lényeges különbség, hogy az utóbbi nem okoz émelygést
- Elmulasztja a megfázás tüneteit: A gyömbér képes gátolni azoknak az anyagoknak a termelődését a szervezetünkben, amelyek hozzájárulnak a hörgők összehúzódásához és a láz kialakulásához. A gingerol természetes köhögéscsillapítóként hat.
- Csökkenti a koleszterinszintet: Laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy a gyömbér gátolja a koleszterin felszívódását, ugyanakkor serkenti a kiürülését a szervezetből.
- Oldja a görcsöket: A gyömbér hatóanyagai megakadályozzák a méh simaizomzatának fájdalmas összehúzódásait a menstruáció alatt. Az emésztőrendszeri görcsöket szintén képesek megszüntetni.
Mire jó
- ágyéktáji viszketés
- csalánkiütés
- emésztési zavar
- fejfájás
- fogfájás
- gyomorégés
- gyomor- és nyombélfekély
- hányinger, émelygés
- irritábílis bél szindróma
- ízületi betegségek
- köhögés
- magas koleszterinszint
- megfázás és influenza
- menstruációs panaszok
- nyálkatömlő-és íngyulladás
- puffadás és felfúvódás
- reggeli hányinger
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.