
Ki hinné, hogy a fogfájást azzal is elmulaszthatjuk, hogy a hüvelykujjunk és a mutatóujjunk találkozásánál lévő párnás részt masszírozzuk? Vagy hogy hamarabb el tudunk aludni, ha a mutatóujjunkkal megnyomjuk a homlokunkon, a két szemöldökünk között található pontot? Az akupresszúrát, amelynek fogásai közül a fenti példákat kiemeltük, már nagyon régóta alkalmazzák.
Gyógyító ujjak
- Ki hinné, hogy a fogfájást azzal is elmulaszthatjuk, hogy a hüvelykujjunk és a mutatóujjunk találkozásánál lévő párnás részt masszírozzuk? Vagy hogy hamarabb el tudunk aludni, ha a mutatóujjunkkal megnyomjuk a homlokunkon, a két szemöldökünk között található pontot? Az akupresszúrát, amelynek fogásai közül a fenti példákat kiemeltük, már nagyon régóta alkalmazzák.
- Mindössze az ujjunk hegyével kell nyomást gyakorolnunk a megfelelő pontra. Ezzel — a hagyományos kínai orvoslás alapelvei szerint — újra egyensúlyba hozzuk, illetve felszabadítjuk a csit, vagyis az életenergiát, amely az egész testünket behálózó, láthatatlan útvonalakon (meridiánokon) áramlik bennünk.
- Az orvosok a mai napig nem tudják pontosan, hogyan fejti ki hatását az akupresszúrás kezelés. A legújabb kutatások ugyanakkor bebizonyították, hogy az akupunktúrás pontok valóban léteznek, és ezek ingerlésekor a szervezetünk endortinokat, természetes fájdalomcsillapító anyagokat termel. Ezek a vegyületek egyrészt oldják az izomfeszültséget, és javítják a vérkeringést, másrészt gondoskodnak a jó közérzetről.
- Az alábbiakban néhány otthon kezelhető, gyakori probléma megszüntetésére alkalmas, jól bevált fogásokat mutatunk be. Ne feledjük azonban, hogy az akupresszúra nem helyettesítheti a megfelelő orvosi ellátást, és nem is garantál azonnali enyhülést.
Hányinger
- A hányinger-csillapító gyógyszerek sajnos nem mindig hatnak, ráadásul rettentően elálmosítanak. Ha legközelebb jelentkezik az émelygés, keressük meg az alkar belső oldalán, az inak között középen, a csukló tövétől három harántujjnyira lévő akupresszúrás pontot (Szívburok-6), és masszírozzuk, amíg jobban nem érezzük magunkat. Ha hosszú autó- vagy hajóutat tervezünk, mindenképpen érdemes beszerezni akupresszúrás csuklópántot. A rugalmas szalag viselésekor a rajta elhelyezett kis golyó nyomást gyakorol a kérdéses pontra.
- Kutatók úgy vélik, hogy az akupresszúra legalább annyira hatékony lehet a posztoperációs émelygés enyhítésében, mint a gyógyszeres kezelés. (Altatás után 5 betegből 4 panaszkodik hányingerre.) Egy nemrégiben végzett vizsgálatban 80 műtéten átesett nő közül 40 részesült valóban akupresszúrában, 40 pedig csak színleg (ujjnyomás nem akupresszúrás pontokon). Az első csoportból mindössze 16, a másodikból viszont 28 nő érzett továbbra is hányingert.
Hátfájás
- Az emberek többsége lenyel néhány fájdalomcsillapítót, és bebújik az ágyba, amikor fáj a háta. A tabletták azonban nem mindig segítenek, és az orvosok ma már a kizárólagos pihentetést sem javasolják.
- Az akupresszúra a tapasztalatok szerint igen hatékony gyógymód. Feküdjünk hanyatt, hajlítsuk be a térdünket, a talpunk maradjon a padlón, és masszírozzuk a térdhajlat közepén elhelyezkedő pontot (Húgyhólyag-40). Ezután emeljük fel a lábfejünket, majd finoman lendítsük a lábunkat előre-hátra 1-2 percig.
A felső végtagok túlerőltetése
- Ha gyakran végezzük egymás után ugyanazt a mozdulatsort (pl. a pénztárgép vagy a számítógép előtt), a csuklónk, a kézfejünk vagy a könyökünk egy idő után megfájdulhat. Az akupresszúra nem szünteti meg az így kialakuló, ismétlődő megterhelés okozta sérüléseket (RSI-ket), ám enyhítheti a fájdalmat.
- Könyök: hajlítsuk be a karunkat úgy, hogy a tenyerünk a mellkasunk felé néz, és gyakoroljunk nyomást a könyök felett, a kar külső részén található pontra (Vastagbél-11) 1-2 percig.
- Kézfej: masszírozzuk a kézfejen, a hüvelyk és a mutató ujj közti bőrredőn a Vastagbél-4 pontot.
- Csukló: a csukló tenyéri és kézháti oldalán nyomjuk a hajlat közepét (Pericardium-7 és Hármas melegítő-4).
Megfázás
- Az akupresszúra kétféleképpen segít legyőzni a megfázás tüneteit: erősíti az immunrendszert, és megszünteti az orrdugulást. A szervezet ellenálló képességének növelése érdekében az ellentétes oldali vállunkon átnyúlva nyomjuk meg a lapocka gerincoszlop felőli sarka fölött lévő pontot (Húgyhólyag-12).
- Az orrdugulás megszüntetésére masszírozzuk a szemöldöknek az arc középpontja felőli végénél található pontot mindkét oldalon (Húgyhólyag-2), azután az orrlyuk töve melletti pontokat (Vastagbél-20). Ez a négypontos technika segít a szemégés csillapításában is.
Fejfájás
- Amikor fáj a fejünk, a szemünk környékét kezdjük dörzsölni. Nem véletlenül. Itt találhatók a tenziós fejfájás és a migrén csillapításának akupresszúrás pontjai. A homlokon, a szemöldökünk középpontja felett 1 harántujjnyira, a pupillákkal egy vonalban helyezkedik el az egyik (Epehólyag-14). Ne ingereljük erősen. A másik az arccsont alatt, a pupillával egy vonalban van (Gyomor-2). Nyomjuk felfelé.
Fontos tudnivalók
- Mekkora erővel nyomjuk az akupresszúrás pontokat? Nos, a képzett szakemberek szerint a helyes technika alkalmazásakor erős nyomást, de legfeljebb enyhe fájdalmat érezhetünk. Nem szabad azonban tényleges fájdalmat tapasztalnunk kezelés közben.
- Akupunktúra alkalmazása előtt mindenképpen beszéljünk orvosunkkal, ha hajlamosak vagyunk a gyakori zúzódásokra, volt már valamilyen mozgásszervi sérülésünk, véralvadásgátló gyógyszert szedünk, csontritkulásban szenvedünk, vagy gyermeket várunk.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.