
A fejfájás nem betegség, hanem tünet. Különféle okokból, különféle módokon jelentkezhet, s ennek megfelelően több típusa létezik. A tenziós fejfájás tompa, állandó intenzitású nyomásérzés, amit vélhetően a koponyán és a nyakban lévő izmok feszültsége idéz elő…
A migrén lüktető fájdalom, amelyet gyakran hányinger és fény- vagy hangérzékenység kísér – valószínűleg összefüggésben áll az agy vérellátását biztosító artériák rendellenes összehúzódásával és tágulásával. A kínzó cluster fejfájást néha az alkoholfogyasztás vagy a dohányzás váltja ki. Az időszakos, halmozott rohamok könnyezéssel, az érintett oldali orr eldugulásával, valamint hányással járhatnak.
Erős fejfájásra vegyünk be paracetamol- vagy ibuprofentartalmú tablettát. Az aszpirin is hatékony, de csak 16 év felett adható, és a szalicilátokra érzékeny emberek nem szedhetik.
Azt is tudnunk kell, hogy a pirulákon kívül számos más lehetőségünk van a fejfájás megszüntetésére
Egy kis akupresszúra
- Erős, határozott körkörös mozdulatokkal masszírozzuk a hüvelyk- és a mutatóujjunk közti bőrredő alatti részt a kézháton néhány percig, azután váltsunk kezet, és addig ismételgessük a műveletet, amíg a fájdalom el nem múlik.
- Egy másik igen hatékony akupresszúrás pont a fül mögött, a hajvonalnál lévő csontos kidudorodáson. Erős nyomáskor többnyire itt fájdalmat érzünk.
Meleget is, hideget is
- Ha hisszük, ha nem, egy forró lábfürdővel ugyancsak enyhíthetjük a fejfájást. Azáltal, hogy a hő kitágítja az ereket, s így több vér jut a lábba, csökken az érfalakra nehezedő nyomás a fejben. Rendkívül erős fejfájás esetén tegyünk a vízbe egy kevés mustárport is.
- Tenziós fejfájás esetén tegyünk meleg borogatást a homlokunkra vagy a nyakunk hátsó részére. A hő segít ellazítani a megfeszült izmokat ezeken a területeken.
- Ha a fejfájás a tarkótájon jelentkezik (ami egyébként igen gyakori), a meleg után (vagy helyett) alkalmazott hideg borogatás is hatékony lehet. Csomagoljunk néhány jégkockát vagy egy zacskó fagyasztott borsót egy ruhába, s tegyük a tarkónál található izmokra.
- Áztassuk a kezünket jeges vízbe, amilyen hosszú ideig csak bírjuk, közben többször nyissuk ki és szorítsuk ökölbe. Ez a módszer ugyanazon az elven működik, mint a hideg borogatás: a hideg összehúzza a kitágult véredényeket.
Koffeinkúra
- Egy csésze fekete is csillapíthatja a fejfájást (sok fájdalomcsillapító szintén tartalmaz koffeint). Igaz, mindjárt hozzá kell tenni, hogy a kávé nem mindenkinek jó, ráadásul túl sokat nem ajánlott belőle inni, mert nagy mennyiségben idegességet, heves szívverést és kézremegést okoz. A fejfájás koffeinelvonás következménye is lehet.
Szorító „kötés”
- Kössünk a homlokunkra fejpántot vagy sálat. Finoman szorítsuk meg. A feszült izmokat lazítja a gyengéd nyomás.
Érintőlegesen
- A tenziós fejfájás kezelésének hatékony módja az arc, a fejbőr, valamint a nyak- és a vállizmok óvatos nyomkodása. Kérjünk meg valakit a masszírozásra, feküdjünk le kényelmesen, és hunyjuk be a szemünket.
Levendula és mentol
- Bizonyos illóolajok, különösen a levendula, segítenek a feszültség enyhítésében, illetve a fejfájás csillapításában. Finoman masszírozzuk egy kevés levendulaolajjal a homlokunkat és a halántékunkat, azután feküdjünk le, és élvezzük a nyugtató illatot. Ha tehetjük, vonuljunk el egy hűvös, sötét és csendes szobába. Minél hosszabb ideig tudunk az aromát belélegezve pihenni, annál jobb.
- A levendulaolaj mellett vagy helyett borsmentaolajat is használhatunk. A benne lévő mentői hatékonyan szünteti meg a fejfájást. Az illata eleinte serkentően, majd nyugtatóan hat.
- Ha van otthon gőzölőnk, tegyünk bele 7 csepp levendulaolajat és 3 csepp borsmentaolajat. Az is jó megoldás, ha néhány csepp borsmentaolajat fröccsentünk egy zsebkendőre. Lélegezzünk belőle mélyeket.
- Nyomkodjunk ki két beáztatott borsmentatea-filtert, és tegyük a szemhéjunkra vagy a homlokunkra 5 percig.
Egy korty orvosság
- A gyömbért régóta alkalmazzák gyulladás és fájdalom csökkentésére. A ledarált gyökérből tegyünk fél teáskanálnyit egy pohár vízbe, és igyuk meg. Esetleg öntsünk egy csészényi forró vizet l teáskanál frissen őrölt gyömbérre, várjuk meg, amíg kihűl, és hidegen fogyasszuk. A gyömbér kiváló a migrén ellen, bár hatásmechanizmusát nem ismerjük pontosan. Annyit tudni róla, hogy a gyulladáskeltő prosztaglandinok (hormonszerű vegyületek) termelődését gátolja.
- Öntsünk egy csészényi forrásban lévő vizet l teáskanálnyi szárított rozmaringra, hagyjuk 10 percig ázni, majd leszűrve fogyasszuk. Sokak szerint ez a tea képes megakadályozni, hogy a fejfájás tovább erősödjön.
- Nagyi orvosságai közé tartozott az erős fekete tea is, amelyhez néhány szem morzsolt szegfűszeget adott. A tea koffeint tartalmaz, a szegfűszeg pedig gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, így ez a főzet valóban hatékonynak bizonyulhat a fejfájás ellen.
- Igyunk egy nagy pohár vizet, hátha segít. A kiszáradás gyakran okoz ugyanis fejfájást.
A megelőzés ereje
- Ha akár ébren, akár álmunkban csikorgatjuk a fogunkat, vagy rendszeresen összeszorítjuk az állkapcsunkat, tegyünk lépéseket a probléma megoldására. Előfordulhat, hogy éjszakára fogvédőt kell viselnünk.
- Étkezzünk rendszeres időközönként. Ha sokáig nem eszünk, leesik a vércukorszintünk, ami fejfájáshoz vezethet.
- Hetente legalább háromszor fél órát töltsünk sétával, kerékpározással, úszással vagy valamilyen más, fokozott oxigén felhasználással járó, azaz aerob edzéssel. A testmozgás nagyszerű stresszoldó.
Hasznos
- Az aszpirin vagy az ibuprofen gyakori használata úgynevezett megvonás! fejfájást okozhat, ami a dózis hatásának elmúlásakor rögtön jelentkezik („bumeránghatás”). A legjobb, ha felhagyunk e fájdalomcsillapítók alkalmazásával, még akkor is, ha ez az elején fájdalommal jár.
- A néha előforduló fejfájás miatt nem kell aggódnunk, de a hirtelen jelentkező heves fájdalom súlyos állapotra utalhat. Haladéktalanul kérjünk orvosi segítséget, ha a kínzó fejfájást homályos látás vagy valamely testrész mozgatásának nehézsége kíséri. Ugyanez a teendő akkor is, ha láz, nyaki merevség, egybefolyóvá váló beszéd, zavartság jelentkezik, különösen fejsérülést követően. Akkor is forduljunk orvoshoz, ha hetente legalább háromszor tapasztalunk fejfájást, illetve ha naponta, vagy majdnem napi rendszerességgel szedünk fájdalomcsillapítót.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.