
Borotválkozás közben hámsejteket kaparunk le a bőr felszínéről. Külső védőrétege nélkül a bőr szárazzá és érzékennyé válhat. Nagyobb a kiütés kockázata kapkodva vagy nem megfelelően végzett borotválkozás után, illetve bizonyos embercsoportoknál, például az afrokaribi és a göndör szakállú férfiak körében…
Amikor a túlságosan alapos borotválkozás közben megsérül a szőrtüsző, a növekvő szőrszál a bőr alatt maradhat (a göndör szőrszál olykor magától is befelé nő), és itt fájdalmas, vörös csomó alakulhat ki.
A borotválkozás utáni bőrpírt és irritációt nemcsak drága krémekkel és arcszeszekkel, hanem rengeteg olcsó, de hatékony módszerrel is csillapíthatjuk.
Tudnivalók a borotváról
- Ha többször is előfordul, hogy a szőr a bőrünk alá nő, érdemes másfajta borotvára váltani. A hagyományos pengét cseréljük villanyborotvára, és fordítva.
- A hatékonyabb szőrtelenítés érdekében a mai borotvák többsége dupla, sőt tripla pengével van felszerelve. Ezek azonban – a régimódi egypengés borotvákkal ellentétben – elősegíthetik a szőrszálak befelé növekedését, mivel elhúzzák a borostát a bőrtől, mielőtt levágják. A szőrszálak egy kissé „visszapattannak”, és beágyazódhatnak a felszín alá.
- Ha pengével borotválkozunk, és a benőtt szőrszál elfertőződik, meg kell akadályoznunk, hogy a kórokozók szétterjedjenek a bőrünkön. Sterilizáljuk a pengét gyógyszertári alkohollal, vagy vegyünk újat.
A bőr előkészítése
- Borotválkozás előtt erősen dörzsöljük meg a bőrfelületet luffa- vagy egyéb szivaccsal, hámlasztó vagy mosdókesztyűvel. Ezzel eltávolítjuk a szőrtüszőket eltömítő elhalt bőrsejteket és felemeljük a szőrszálakat a tüszők nyílásáról.
A vágás technikája
- Borotválkozzunk a szőrzet száliránya mentén. A férfiak például a nyakon, a nők pedig a lábukon vagy a bikinivonalukon lefelé, ne felfelé húzzák a borotvát, így talán nem lesz olyan tökéletes az eredmény, de legalább nem vágjuk a szőrt olyan rövidre, hogy beássa magát a bőrünk alá.
- Ne kövessük el azt a hibát, hogy az éppen borotvált területen feszesre húzzuk a bőrünket, így ugyanis a szőrszálak enyhén kiugranak, és miután levágtuk a végüket, visszahúzódnak a bőr felszíne alá.
A hepe-hupák eltüntetése
- A számos pattanás elleni krémben és arclemosóban megtalálható benzoil-peroxid megszünteti a szőrtüszők duzzanatát.
- Az alfa-hidroxi-savakat (AHA) tartalmazó tonikok hámlasztó hatásuknak köszönhetően csökkentik a bőr alá szorult szőrszálak számát. Kenjük őket reggel és este a rendszeresen borotvált felületre — az egyik alkalom legyen közvetlenül borotválkozás után. Legyünk azonban óvatosak: az alfa-hidroxi-savak irritációt is okozhatnak, különösen, ha nedves bőrre visszük fel őket. Eleinte csak minden második este alkalmazzuk a tonikot, hogy kiderüljön, bírjuk-e.
- A gyulladást csökkentsük hidrokortizont tartalmazó kenőccsel, a betegtájékoztató utasításait követve. Vigyázat! Az arcunkra lehetőség szerint ne tegyünk szteroidos krémet; ha ez mégis szükséges, a leggyengébb (1% hidrokortizont tartalmazó) készítményt válasszuk, kizárólag a fertőzött területre kenjük, és csak rövid ideig használjuk.
A borotvakiütés csillapítása
- Az aloe vera az egyik legjobb természetes gyógyír az érzékeny és kiütéses bőrre. Ha van otthon palántánk, csípjük le az egyik hajtás hegyét, majd préseljük ki belőle a zselét, és kenjük a bőrünkre. A növény kivonatát tartalmazó bőrápolási terméket is használhatjuk. A legjobb választás a 100 százalékosan tiszta aloe vera zselé.
- Az avokádó rengeteg bőrnyugtató vitamint és olajat tartalmaz. Péppé tört húsát közvetlenül alkalmazhatjuk a bőrünkön.
- Az uborkát régóta használják bőrproblémák kezelésére. Helyezzünk egy szeletet közvetlenül az irritált bőrfelületre. Esetleg hámozzunk meg egy uborkát, reszeljük le, és kenjük a pürét az érintett területre. Még jobb, ha egy kis avokádót is keverünk hozzá.
- A körömvirágot tartalmazó krémek közismerten hatékonyan gyógyítják a sérült bőrt, beleértve a borotválkozás utáni kiütést is.
Gyakori borotvacsere
- A borotvakiütés megelőzése vagy visszaszorítása érdekében három-négy használat után váltsunk borotvapengét. Ha ugyanis a borotva éle egy kissé eltompul, erősebben rá kell nyomnunk a bőrre, s ez növeli az irritációt. Az eldobható borotvákat ne használjuk háromnál többször, sőt, ha erős a borostánk, egynél többször sem.
- Még jobb, ha havonta váltogatjuk a pengés és az elektromos borotválkozást. A bőrgyógyászok sem tudják, hogy miért, de tény, hogy a két különböző szőrtelenítési mód cserélgetésével csökkenthetjük a borotvakiütés veszélyét.
A bőr ápolása
- Áztassuk magunkat a kádban, vagy tegyünk meleg vizes ruhát az arcunkra körülbelül 10 percre borotválkozás előtt. Amikor nedves a bőrünk, könnyebb levágni a szőrszálakat, mert egyenesebben állnak. (Ha villanyborotvát használunk, a borostának és a bőrünknek is teljesen száraznak kell lennie!) Válasszuk ki a legmegfelelőbb borotvahabot. Vásároljunk érzékeny bőrre ajánlott terméket, lehetőleg olyat, amelyik aloe verát is tartalmaz.
- Csak mértékkel használjuk a borotválkozás utáni arcszeszt. Ezek a termékek sok alkoholt tartalmaznak, ami kiszárítja a bőrünket, és súlyosbítja a bőrsérülést.
Hasznos
Meglepő, hogy mi mindent használhatunk borotvahab helyett, ha éppen kifogytunk a készletből, íme néhány kipróbált ötlet, amely valóban bevált. Ám érthető is, hogy miért: sok közülük olaj alapú anyag, és biztosítja azt a hidratálást, amit a borotválkozáskor a bőrünk igényel. Ha a borotvahabos flakon cserbenhagyott, bátran hagyatkozzunk a következőkre:
- hajbalzsam
- fogkrém
- flakonos tejszínhab
- mogyoróvaj (sima, nem darabos)
- vaj
- hidratálókrém
- majonéz
- sütő-főző spray
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.